Пам'ятні дати
10 вересня щорічно відзначається Всесвітній день запобігання самогубствам.
Він був заснований Всесвітньою організацією охорони здоров'я спільно з Міжнародною асоціацією по запобіганню самогубствам.
Самогубство в сучасному світі є однією з найбільш актуальних психологічних і соціальних проблем. Безліч чинників, з якими стикається людина у повсякденному житті, в певний момент можуть штовхнути її на злочин проти самої себе. За даними міжнародних організацій, половина всіх насильницьких смертей припадає на випадки суїциду. Щорічно на такий злочин вирішується близько мільйона людей в усьому світі.
Цей день — один із способів звернути увагу людей на цю сумну статистику. Адже тенденції ведуть до того, що з кожним роком суїцидів в розвинених країнах стає все більше і більше. Найбільша частка суїцидів фіксується в країнах Східної Європи. Найменше самогубств здійснюють в Латинській Америці і державах, в яких офіційно релігія є іслам. По країнах африканського контитенту міжнародні організації практично не володіють статистикою по суїцидам.
18 листопада - Європейський день захисту дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства
Сексуальна експлуатація та сексуальне насильство щодо дітей досі є трагічною реальністю для всіх наших суспільств. Це серйозне порушення прав дітей, що завдає довготривалих та часто згубних наслідків на все їхнє життя.
Щоб запобігти цим злочинам, притягнути кривдників до відповідальності та захистити жертви, Раді Європи та її державам-членам необхідно забезпечити, щоб батьки, викладачі, громадські організації та особи, що приймають рішення, не відвернулись від проблеми, а привернули до неї увагу, обговорили способи та здійснили практичні кроки до її вирішення. Таким чином завданнями Європейського дня є: - підвищення обізнаність громадськості про сексуальну експлуатацію та сексуальне насильство над дітьми та необхідність запобігання таким діям;
- сприяти відкритому обговоренню питань захисту дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства, а також допомогти запобігти та усунути випадки стигматизації жертв;
- сприяти ратифікації та імплементації Ланцаротської конвенції - унікального документа з юридично забов´язуючими характером, який забов´язує держави криміналізувати всі форми сексуального насильства над дітьми та роз´яснює шляхи боротьби з ним;
- підтримувати темп і увагу на необхідності продовження захисту дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства.
Цей день присвячено дітям та всім, хто взаємодіє з дітьми в особистій та професійній якості: батьки, влада на місцевому, регіональному та національному рівні; фахівці, що працюють з дітьми, в в тому числі викладачі, спортивні тренери, працівники правоохоронних органів тощо; громадські організації; приватний сектор.
Проблема сексуального насильства над дітьми є проблемою прихованою. Надзвичайно важливо встановити кількість потерпілих дітей. За оціночними даними Ради Європи кожна п´ята дитина страждає від різних форм сексуального насильства. Часто засоби інформації, висвітлюючи історії про дітей, які зазнали насильства, були викрадені чи навіть вбиті, описують злочинців-незнайомців, але важливо знати, що такі злочини не є типовими. Особи, які скоюють сексуальне насильство над дітьми, у 8 випадків із 10 (за даними NSPCC) зазвичай є добре знайомими людьми для дитини. Це можуть бути члени сім´ї, друзі, сусіди. Деякі з них працюють на посадах, що передбачають постійний контакт з дітьми, деякі мають авторитетні позиції та користуються довірою і повагою серед інших дорослих. У випадку, коли агресор є близьким родичем, дитина може не розповідати про насильство аж допоки не стає дорослою. А може не розповісти ніколи. То ж будьте уважні до своїх дітей, вмійте їх вислухати, почути, допомогти у вирішенні їх дитячих проблем - навіть якщо вони видаються вам несуттєвими, дріб´язковими. Довіряйте дітям і вони довірятимуть вам, що значною мірою вбереже їх від можливих непередбачуваних ситуацій.
16 листопада - Міжнародний день толерантності (терпимості)
Міжнародний день толерантності (терпимості) був оголошений ЮНЕСКО в листопаді 1995 року з нагоди 50-річного ювілею цієї організації і відзначається щорічно 16 листопада.
У ній йдеться про рівність людей, незалежно від їхнього віросповідання, етнічної належності чи кольору шкіри. Ці принципи закріпили у Загальній декларації прав людини, що проголошує неприйняття усіх форм дискримінації, недопущення геноциду і покарання за нього. В 1996 році Генеральна Асамблея ООН запропонувала державам-членам щорічно 16 листопада відзначати Міжнародний день терпимості, приурочивши до нього відповідні заходи, орієнтовані як на навчальні заклади, так і на широку громадськість.
Декларація принципів терпимості звертається до держав, які мають гарантувати створення справедливого законодавства, дотримання правопорядку, судово-процесуальних та адміністративних норм.
У статті 2 Декларації говориться, що для того, щоб зробити суспільство більш терпимим, держави мають ратифікувати існуючі міжнародні конвенції з прав людини. Обов´язково розробити нове законодавство з метою забезпечення в суспільстві принципу рівності прав та можливостей для всіх груп та окремих людей. Ратифікація документів та створення законодавства це тільки перший крок для формування реальної толерантності в суспільстві. Навіть, ратифікувавши основні міжнародні документи із захисту прав людини, наша держава та суспільство ще далекі до того, щоб стверджувати, що толерантність - це ознака нашого життя. Навчання починається з дітей, яких варто вчити бути не просто "такими як всі", а поважати інших, вміти висловлювати свою точку зору та відстоювати власну позицію. Тож ЮНЕСКО пропонує відзначає День толерантності у школах і вищих навчальних закладах усіх країн-членів Організації Об´єднаних Націй. Кожен з нас повинен прагнути підтримувати принципи терпимості, плюралізму, взаємної поваги та мирного співіснування.
Терпимість допомагає вижити людству як виду. Чим кращі взаємовідносини будуть між людьми, тим більше шансів вирішити різні проблеми: екологічні, технологічні та інші.
20 листопада - Всесвітній день дитини
У 1954 Генеральна Асамблея ООН рекомендувала всім країнам ввести в практику святкування Всесвітнього дня дитини як дня світового братерства і взаєморозуміння дітей, присвяченого діяльності, спрямованої на забезпечення благополуччя дітей в усьому світі.
ООН запропонувала урядам святкувати цей День в будь-який з днів, який кожен з них визнає доцільним. 20 листопада знаменує день, в який Асамблея прийняла в 1959 році Декларацію прав дитини, а в 1989 році - Конвенція про права дитини.
Конвенція ООН про права дитини, яка є основним документом, що визначає правові стандарти у сфері захисту прав дитини, була ратифікована Україною ще 27 лютого 1991 року і набула чинності 27 вересня 1991 року.
Діти, як найбільш вразлива частина суспільства, гостро переживають наслідки самих серйозних суспільних проблем: криза сім’ї, бідність, недостатність механізму захисту прав тощо. Абсолютно здоровими народжуються менше третини дітей. Кожна сьома дитина виховується в неповній сім’ї. У соціально несприятливих умовах, не отримуючи необхідного виховання і освіти, проживають 6 млн. підлітків.
25 листопада – Міжнародний день усунення насильства проти жінок
17 грудня 1999 року Генеральна Асамблея ООН оголосила 25 листопада Міжнародним днем боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок. ООН запропонувала урядам, міжнародним організаціям і неурядовим організаціям проводити в цей день заходи, спрямовані на привернення уваги громадськості до цієї проблеми.
Історичною передумовою Дню стала подія, що відбулася в 1961 році в Домініканській Республіці, коли за наказом домініканського диктатора Рафаеля Трухільо було по-звірячому вбито три сестри Мірабал, які були політичними активістками.
У цей же день розпочинається Міжнародна акція «16 днів проти гендерного насильства». Метою акції є привернення уваги громадськості до актуальних для суспільства проблем подолання насильства в сім’ї та забезпечення рівних прав жінок і чоловіків. Щорічну акцію «16 днів проти насильства» ініційовано Першим всесвітнім інститутом жіночого лідерства у 1991 році. З того часу понад 1000 організацій та громадян з понад 100 країн світу щороку проводять заходи в рамках однойменної кампанії, закликаючи до припинення усіх форм насильства проти жінок. З 2000 року цю ініціативу підтримує і Україна.
Символом проти всіх форм насильства над жінками, збереження материнства є біла стрічка, яка також використовується в усіх схожих випадках. В останні роки її існування поступово стає відомим у дедалі більшій кількості країн.
1 грудня - Всесвітній день порозуміння з ВІЛ-інфікованими людьми
Всесві́тній день боротьби́ зі СНІДом вперше відзначався 1 грудня 1988 року з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров'я, після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров'я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІД.
Із того часу Всесвітній день боротьби зі СНІДом відзначається щорічно. Головна мета Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом — звернути увагу суспільства на цю проблему.
За даними ООН, поширення епідемії СНІДу у світі в цілому сповільнилися. За останні 5 років кількість виявлених випадків зараження ВІЛ/СНІД скоротилась на 20%. Натомість в Україні серед країн Східної Європи і Центральної Азії ступінь поширеності ВІЛ/СНІД найвищий, серед дорослого населення він становить 1,1%. Щодня в Україні реєструється 48.5 випадків захворювання ВІЛ-інфекцією. Також в Україні зростає кількість ВІЛ-інфікованих жінок. За оцінками експертів, до 2014 року загальна кількість ВІЛ-інфікованих громадян України становитиме від 479 до 825 тисяч.
У 2003 році всеукраїнська мережа ВІЛ-інфікованих людей, виступила з ініціативою замінити назву з "Дня боротьби зі СНІДом" на "День порозуміння з ВІЛ-позитивними людьми". Мета перейменування досить гуманна - підвищити рівень толерантного ставлення суспільства до людей, які живуть з ВІЛ/СНІД.
Україна продовжує займати одне з провідних місць за темпами зростання епідемії ВІЛ/СНІД. І ці проблеми є не тільки медичними, а головним чином соціальними і духовними. Реальну загрозу для суспільства становить вихід епідемії за межі груп ризику. Протягом останніх років відмічаються зміни у структурі шляхів передачі ВІЛ-інфекції. На сьогодні основним шляхом передачі вірусу ВІЛ є статевий шлях. Відбулися радикальні зміни і у віковій структурі ВІЛ-інфікованих. Якщо на початку епідемії ВІЛ-інфікованих становили чоловіки, то на сьогодні їх кількість знизилась. Відповідно - збільшується кількість ВІЛ-інфікованих жінок та кількість дітей, народжених ними.
1 грудня - День порозуміння з ВІЛ-інфікованими людьми. Соціальний статус, вік і зовнішність людини не можуть свідчити про наявність або відсутність у неї ВІЛ. Ніхто не застрахований від будь-якої хвороби, в тому числі і СНІДу, але кожен з нас може володіти знаннями безпечної поведінки. ВІЛ - вірус, що руйнує захисну систему організму, ВІЛ не передається через дружбу.
Червона стрічка, стрічка кольору крові стала атрибутом всіх організацій, які займаються проблемами, пов’язаними з профілактикою і лікуванням ВІЛ/СНІДу, а також захисту прав хворих. Це символ протесту проти дискримінації людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом. Це символ надії, що в найближчому майбутньому будуть знайдені ліки, що вилікують від ВІЛ-інфекції.